Cumartesi, Mart 16, 2013

jeeja yanin


“Masashi içinde mükemmel olmayanı barındıran şeylerden hoşlanır.
Mükemmel olmayan şeyler merakını bazı cevapları almaya yönlendirir.
Mükemmellikten uzaklaştıranları bulma arzusu onun için gerçekten heyecan verici bir yolculuktur.
Onun için heyecan verici bir tehlike hissidir.
Ona büyük keyif veren bir duygudur.”

Chocolate ile başlayan Jeeja hikâyem tahminimden uzun sürdü.
Öncelikle Jeeja Yanin kimdir? Ya da diğer adıyla Yanin Vismitananda. Bangkok’ta doğan kızımızın yaşını öğrenince şok oldum. Jeeja tam 29 yaşındaymış. Annesini ve babasını henüz 17 yaşındayken kaybetmiş Jeeja. Neyse ki bir ağabeyi varmış. Biraz İngilizce biraz da Birmanca konuşabiliyormuş. (Birmanca: Çin-Tibet dil ailesine ait b dil Myanmar’ın resmi dili. 32 milyon kişinin de ana dili.) Jeeja Taekwonda’da 3. Dan siyah kuşak sahibi. Chocolate’tan sonra “วิสมิตะนันทน์” (yani Vismitananda) diye anılmaya başlamış. Bir oyundaki savaşçı robot karakterinden türetilmiş bu lakap. 

2008’de Chocolate (as Zen) ile aktör olarak çıkışını yaptı. Aynı yıl Raging Phoenix (as Due/Dyu) çekti. 2011’de Jak Ka Ran’da -The girl is Badass-  (as Jak Ka Len/Chak Ka Laen)ve The Kick’te (as Wawa) yer aldı. 2012’de ise Tom Yum Goong 2 -Koruyucu- ve Chocolate 2’de oynadı.


CHOCOLATE

Yapım:2008 -Tayland
Tür: Aksiyon, Dram
Yönetmen: Prachya Pinkaew
Dil: Tay Dili, Japonca,İngilizce
Senaryo: Prachya Pinkaew, Chukiat Sakveerakul, Nepalee Sakweerakul
Yapımcı: Prachya Pinkaew, Sukanya Vongsthapat
Görüntü Yönetmeni: Decha Srimantra
Müzik: Nimit Jitranon, Korrakot Sittivash, Rochan Madicar
Süre:1 saat 50 dk

Oyuncular:
Jeeja Yanin
Pongpat Wachirabunjong
Ammara Siripong
Hiroshi Abe

Bu filmde Jeeja, Zen isimli otistik bir çocuğu canlandırıyor. Annesi Zin’in ağır hastalığı için ilaç parası bulması gerekli. Annesine eskiden borçlanan kişilerden borçlarını alıp tedavi ettirmeye çalışıyor. Elbette tek başına değil. Ne yapması gerektiğini küçükken eve aldıkları bir çocuk söylüyor. Onunla birlikte Zin’in sağlığına kavuşması için uğraşıyorlar. Ama kimsenin borcunu ödemeye niyeti olmayınca, iş dövüş yetenekleri gelişmiş olan Zen’e kalıyor.

Otizm üç yaşından önce başlayan bir hastalıktır. Kalıtsal bir hastalık olan otizm beynin birçok kısmını etkiler ve bu etkinin nasıl geliştiği halen bilinmemektedir. Otizm hastalarının farklı beyin lopları normal insanlara oranla daha gelişmiş olabilir. Bu da onların farklı yeteneklere sahip olmasını sağlar. Özellikle son zamanlarda her 10 otizm hastasından 1’inin olağanüstü yeteneklere sahip olduğu görüşü çok yaygın. Örneğin fonografik hafıza, üstün resim, müzik, matematik yetenekleri ya da olağanüstü refleksler...Filmin ilk 15 dakikası sizi sıkabilir, saçma gelebilir. Ama lütfen devam edin. Gerçekten iyi bir dövüş filmi. Yeteneği tartışılmaz. Filmdeki hareketlerin hepsi orijinal. Çekimler sırasında birçok kaza geçirmiş Jeeja. Kurgu olağanüstü sayılmaz ama idare edecektir. Zaten film iki saat bile sürmüyor. Sıkılmayacağınızı garanti ederim.THE KİCK
Yönetmen: Prachya Pinkaew
Yapım: Gang Seong-gyu
Yayın tarihi: Kasım 2011
Ülke: Tayland - Güney Kore
Dil: Tay dili - Korece
Bütçe: 3,5 milyon dolar

Oyuncular:
Cho Jae-Hyun 
Yea Ji-won 
Na Tae-joo 
Kim Kyeong-suk 
Lee Gwan-hun
Jeeja Yanin

Filmde Bangkok ’da Taekwondo kursu açan bir aile anlatıyor. Ailenin her üyesi taekwondo’nun dallarında ustalaşmıştır. Baba Moon çocuklarının da bu dövüş sanatıyla yaşamasını istiyordur ama çocukların farklı düşünceleri de vardır tabi. Kızları Tae Mi futbol oynamayı sever, oğulları Taeyang ise dans etmekten hoşlanır. Bir gün tarihi eser çalan bir çeteyi durdururlar ve halk kahramanı olurlar ancak çete intikam almak için peşlerine düşer. Jeeja burada çocukların güvende olması için gönderildikleri çiftlikteki bir kızı oynuyor. Daha ön planda olmasını isterdim. Özellikle de çok yetenekli bir kız olduğu için. Ama pek yer vermediler. Güney Kore daha ön planda olduğu için sanırım. Yine de Ong-Bang, Tekken, Tom Yum Goong ve Chocolate gibi en iyi dövüş filmleri arasında gösterilen filmlerin yönetmeni Prachya Pinkaew kendi keşfettiği yeteneğe, yani Jeeja’ya filmlerinde yer veriyor.


Ve bu filmdeki bence en önemli isim Asya sinemasının demir taşlarından biri olan oyuncu, yönetmen, senarist Mum Jokmok. Kendisini The Bodyguard, Hello Yasothon, Ong Bak filmleriyle hatırlayacaksınızdır. Komedi alanındaki ustalardan biri de aynı zamanda. Evet, bu yazıyla birlikte Tayland sinemasına da giriş yapmış olduk. Görüşmek üzere!

-TOM YUM GOONG 2-

2 yorum:

  1. jeeja bir kız olarak çook ii dövüşüyor bu yüzden çok sewiyorum onu choclate sineması ve the kick çok güzellerdi ama raging phoenix bulamadım bir türlü ve jakkalanıda bulamadım şuan the protector 2 yide arıyorum onuda tony jaa ile çekmiş bu yüzden o da güzel bi şeye benziyor teşk admin

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Raging Phoenix'i ben de bulup izleyemedim maalesef. Protector 2'yi ise bulabilirsin, çok ön planda olmasa da film çok güzeldir. :)

      Sil